Ünlü televizyoncu Berna Ergin, İzmir’de kurduğu cast ajansı ile insanların hayallerine ulaşmalarını sağlıyor. Ajans; dizi, film vb. projelerde rol almak isteyenlere kapılar açıyor.

Sadece Gençler değil , Her meslekten Herkesi Ajansımıza oyuncu ve model olmak için BEKLİYORUZ:)) . Avukattan ev hanımına, öğretmenden mühendise birçok meslekten değerli yetenekli görsel sanatlara yatkın yeni yüzleri misafirliğe bekliyoruz . BAŞVURU TEL: 530 515 92 12
0232 425 25 08

 

Bir dizide ya da filmde rol kapmak, “5 dakikalığına da” olsa ünlü olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken iş bir cast ajansına başvurmak. Ünlü televizyoncu Berna Ergin de İzmir’de kurduğu cast ajansı ile hayalleriniz gerçeğe dönüştürüyor. Oyuncu, sunucu, ya da manken olmak isteyenler artık Berna Ergin Ajans sayesinde daha rahat iş buluyor. Bir nevi menajerlik hizmeti sunan Berna Ergin Ajans kimdir ve nasıl çalışır, birlikte öğrenelim.

 

Sizi televizyon ekranlarından ve çeşitli organizasyonlarda yaptığınız sunuculuklardan tanıyoruz. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

 

 

1978 yılında İzmir’de doğdum. 17 yaşında yayıncılıkla tanıştım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümü mezunuyum. Pek çok yerel ve ulusal kanalda, tv ve radyo programı sundum. Uzun yıllar EGE TV’de farklı programlarda yapımcı, sunucu ve yönetmen olarak çalıştım. ATV Sabah Grubu ait Yeni TV’de program müdürlüğü yaptım. Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Uyg. ve Araştırma Merkezi’nin Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü görevini üstlendim. Ayrıca sayısız organizasyonun sunuculuğunu yaptım. Birçok ünlü isimle aynı sahneyi paylaştım. Sektördeki bilgi birikimi ve tecrübemi de kendi adım altında kurduğum ajansta genç bir ekiple kullanmayı uygun gördüm.

 

 

 

 

DÜŞLERİNİZ HİKAYENİZ OLUYOR

 

Bir cast ajansına gittiğimizde neler olur?

Size ölçüleriniz, eğitim durumunuz, mesleğinizle ilgili sorular olan bir form uzatılıyor. Formunuzu doldurduktan sonra sıra ön görüşmeye geliyor. Ajansta yetkili bir kişi size hedeflerinizle hayallerinizle ilgili sorular soruyor. Düşleriniz sizin hikayeniz oluyor.

Andy Warhol “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” der. Bu doğru mudur?

Evet Warhol’un öngörüsü bugünlerde gerçek oldu. “Bu hayatta herkesin bir rolü vardır” sözüne inanan, mesleğine sahip çıkan istikrarlı ajanslarla çalışanların bu süreyi uzatma şansı daha da çok.

 

Cast ajansları ne iş yapar?

Televizyon, sinema ve reklam dünyasıyla kendi oyuncu, model, sunucularını buluşturan aracı kurumdur. Cast ajansları kadrosundaki oyuncu ve modellerin, ajansın deneyimli ekibi aracılığıyla; sinema filmi, dizi film, televizyon filmi, reklam kampanyaları, reklam filmleri, defile, tanıtım, sunuculuk alanlarında doğru zamanda doğru firmalarla çalışmalarını sağlar ve mesleki kariyerleri süresince gerek hukuki gerekse finansal alanda yönlendirir, bilgilendirir ve uzman kadrolarla takibini sağlar.

Berna Ergin Ajans nasıl çalışır?

Ajansımız web sayfamız ve facebook üzerinden de başvuru kabul ediyor. Başvurular arasından öngörüşmeye çağırılarak seçilen adayların fotoğrafları çekilerek, ajansın kayıtları arasına alıyor. Ön görüşmeden sonra fotoğraf çekimine geçilmesi işin en zor ve en önemli kısımlarından biri. Çünkü bu fotoğraflarla vitrine çıkıyor, talep edilmeyi bekliyorsunuz.

 

Ajansın kataloglarına bu fotoğraflarınızla giriyor ve dizi yapımcıları sizi bu resimlerinize göre seçiyor. Oyuncu, manken, anketör, host, hostes adaylarıyla her yıl yenilenen bir sözleşme yapıyoruz. Daha sonra fotoğraflar ajansımızın web sitesinde www.bernaerginajans.com yayınlanmaya başlanıyor. Deneme çekimleri yapıldıktan sonra siz artık bir ajansa kayıtlı oyuncu oluyorsunuz. Kişisel bilgileriniz, görüntüleriniz fotoğraflarınız ajansların arşivine ekleniyor. Dizi yapımcıları dizide küçük bir rol için figüran oyuncuya ihtiyaç duyduklarında cast ajanslarının kataloglarına bakıyor ve en uygun olan kişiyi seçmeye çalışıyor.

 

Ajansımıza kayıt yaptıran herkesin kişisel bilgileri dosyalarda tutuluyor. Dizi yapımcıları, yönetmenler bu dosyalara bakarak aradıkları oyuncu adayını buluyorlar ve seçilen kişi çekimlerine gidiyor. Yapımcıların istedikleri genellikle çok net, çok doğal, kişinin günlük hayata yakın, hafif makyaj yapılmış görüntüsüdür.

 

Prodüksiyon şirketleri, reklam ajansları müşterileri için bu fotoğraflar arasından seçilen adaylar için ajansımızla irtibata geçiyor. Ajansımız oyuncu adaylarını arayarak görüşmeye yönlendiriyor. Reklam, dizi ya da sinema filmi için yapılan seçmelerde beğenilen adayların ücretlere ajanslarına ödeniyor. Anlaşmalar 13 bölüm üzerinden yapılıyor.

 

 

 

 

 

Ajansınız hangi kategorilerde hizmet veriyor?

Cast ajanslar genellikle oyuncu, yabancı oyuncu, yerli-yabancı dublaj sesi, aile, çocuk ve pet (hayvan) gibi kategorilerde hizmet veriyor. Biz de aynı kategorilerde hizmet veriyoruz..

 

 

Berna Ergin Ajans’a herkes başvurabiliyor mu? İzmir sektör için tercih edilen bir kent midir?

 

 

Reklam ve film sektörünün hareketlenmesiyle birlikte oyuncu ihtiyacı ortaya çıktı. Özellikle yeni yüzler arayan yapımcılar, cast (oyuncu) ajanslarıyla çalışıyor. Pek çok İstanbul merkezli yapımcı firmalar gerek ekonomik gerekse çekimlerde rahatlık açısından şehrimizi tercih ediyor. Cast ajansları figüran dahil her kademedeki oyuncu ihtiyacını karşılıyor.

 

Rüştünü ispat etmiş oyuncularla genelde ajanslar sözleşme imzalıyor. İzmir’de güvenilir ve ciddi çalışan ajansların yanı sıra “çanta ajans ve süpürgeciler” diye tabir edilenlerle birlikte ajans sayının 15’i geçtiği tahmin ediliyorum. Sadece gençler değil her meslekten insan bu ajanslara oyuncu ve model olmak için kaydoluyor. Avukattan ev hanımına, öğretmenden mühendise birçok meslekten insan biraz şöhret, biraz da para ümidiyle ajansların kataloglarına giriyor. Biz de herkesten başvuru alıyoruz.

 

 

 

 

GÜZELLİK YARIŞMASI PROJESİ

 

Ajansa kayıt olmanın bir bedeli var mı?

 

 

Ajans kataloglarına girmek için 250 ila 500 TL arası başvuru ücreti alınır. Alınan ücretin de fotoğraf, web, grafiker harcamaları için kullanıldığını söylüyorlar. Cast ajanslarının çoğu artık katalog yapmıyor. Bunun yerine internet sayfalarında oyuncuların yer aldığı veri bankalarını yayınlıyorlar. Hatta ajansların çoğu Facebook’ta da kendini tanıtıyor. Bir ajansın veri bankasına giren oyuncu adayı, rol beklemeye başlıyor. Çekime çağrılan oyuncunun ücretini, bağlı bulunduğu ajans yapımcıdan alıyor. Yüzde 25-50 komisyonunu kesip kalanını oyuncuya veriyor. Örneğin, figürasyonlar (bir kafede oturan müşteri rolü) için cast ajansları yapım firmalarına 100 TL fatura kesiyor. Bunun 75 TL’sini oyuncuya veriyor. Bazen adaylar rol kapmak için ücret almadan da setlere gidiyor.

 

Berna Ergin Ajans İzmir’deki sektörde yaşanan boşluğu doldurdu mu?

 

Tecrübemiz ile geride bıraktığımız süre içinde birçok başarılı organizasyona imza attık. Bir yandan, reklam, dizi, sinema filmi gibi çalışmalara oyuncular temin ederken, diğer yandan profesyonel moda katalogları ve reklam prodüksiyon tanıtım filmi çekimleri gerçekleştirdik. Yapım şirketi olarak da turizm, dekorasyon, moda, magazin, aktüel, emlak gibi televizyon programları için çalışmalarına devam etmekteyiz. Teknik ekipman açısından ciddi bir yatırıma sahip olan ajansımız zerafet, modellik, duruş eğitimleri de vermektedir.

 

Ajansınıza başvuranların ne tür kazanımları olacak?

 

Başvuran kişinin katıldığı projelerle birlikte; ilgi, beceri ve potansiyelini ortaya çıkarabilmesini, özgüveninin gelişmesini, kendisini ifade edebilme yeteneğinin artmasını, sosyal becerilerinin güçlenmesini sağlayabiliriz. Ve tabiki kadromuzdakiler yapılan işler sonucunda para kazanıyor.

 

 

 

© Berna Ergin Ajans
FACEBOOK
TWITTER