ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ SORDU, BİZ YANITLADIK…

BERNA ERGİN AJANS İZMİR VE EGE PLATOSUNDA ÇEKİMLERİ YAPILAN REKLAM,DİZİ,SİNEMA,KATALOG ÇALIŞMALARINA OYUNCU, YENİ YÜZLER VE FOTOMODEL GÖNDEREN BİR CAST AJANSI ….

TÜM GENÇLER,ÇOCUKLAR,BEBEKLER VE YETİŞKİN, YAŞLILARIN DA MEDYA TV DÜNYASINDA MUTLAKA DENEYİMLİ DENEYİMSİZ ŞANSI OLDUĞUNU SÖYLEYEN BERNA ERGİN AVANOĞLU İLE RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK…

Kendinizden bahseder misiniz?

1995 yılında İzmir Ege tv’de sunucu olarak başladığım yolculuğum İstanbul’da yapımcı ve yönetmen olarak devam etti. Ulusal kanallarda yönetici olarak görev aldım ve pek çok dizi reklam sinema projelerinde cast direktörü, yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldım .Şimdi gençleri desteklemek adına yola çıktık. Güzellik yarışmaları organizasyonları, film yapım şirketleri, reklam ajansları ile yeni yüz çocuk bay bayan modeller arasında köprüyüz diyebilirim.

Cast Ajanslarında herkese proje çıkıyor mu ?

Evet. Deneyimli, eğitimli, profesyonel kadromuzun yanı sıra meraklı, istekli, kendine güvenen her yaştan ve her tipten herkese ayrıcalıklı projeler sunuyoruz. Ekranlarda gördüğümüz herkes bizim gibi ajanslardan alınıyor.

İzmir’de bu mesleği yapmak sizi zorluyor mu ?

Ben kendi adıma çok zevk alarak, heyecanla yapıyorum. Zorlukları var elbet 7 gün 24 saat yetmiyor bazen. Ancak bu soruya yanıtım hayır olacaktır. Aşkla yapıyoruz işimizi. Bize gelenler de aklı başında, meslekleri olan ve araştıran bilinçli aileler olunca butik çalışmanın önemi çıkıyor karşımıza. Yüzellibin üyesi olan ajanslardan değiliz.

Zannedildiği gibi değil. Sanılıyor ki İstanbul dışında hiçbir yerde tanıtım reklam filmi çekilmiyor, bu işin merkezi İstanbul diyen herkes bilseler ki İzmir’de hemen hemen her gün her mahallede bir çekim olduğunu. Sonuçta teknoloji sürekli gelişiyor ve bu çağımızdaki değişim herkesi reklam yapmaya, sosyal medya için viral reklamlar çekmeye zorluyor. Biz iş yetiştiremiyoruz dersek yalan olmaz. Çoğu zaman gelen projeleri geri çevirdiğimiz bile oluyor. İzmir’de oyuncu ve yeni yüz bulmak zor olmadığı gibi, bu işe aşkla bağlı, sabırla bekleyen kişilerin yanı sıra kendine yatırım yapmayan, ajansa yazılıp mesai ve zaman harcamayanlar da var ve onlar da zamanla eleniyor.

Ajansınızda kameraönü oyunculuk eğitimleri ve atölye çalışmaları da veriyorsunuz değil mi ?

Hayallerinin peşinden koş, inandığın an başardığın andır. Bu işe sevgi saygı duyan ve kendini rakiplerinden öne çıkarmak isteyen bir grup var. Deneyimli eğitmenlerimiz ömrünü sahnede geçirmiş olan uzman eğitmenlerimizle, oyuncularımıza bambaşka ayrıcalıklar kazandırıyoruz. Uygulamalı derslerimizde senaryo yazabilen ve kendi kısa filmini çeken öğrencilerimize sertifikalı oyunculuk kartı hazırlıyor ve güncel oyuncu kadromuz olarak tüm projelere yolluyoruz.

 

Ailelerin endişelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok hak veriyorum. Öncelikle ben de bir anneyim ve çocuk yaştan beri sektörün kalbinde uzun yıllar çalıştım . Onları doğru yönlendirmek, bu işin sağlıklı kafalarla iyi marka isimlerle yapılabildiğini de kanıtlamak istercesine vargücümüzle çalışıyoruz.

Bu işe gönül veren yeni yüzlere ve çocuklu ailelere önerileriniz nelerdir?

Başvuru yapacakları ajansları araştırmalarını, binlerce üyesi olan ve otellerde ciddi rakamlarla kayıt alan ismi yeri belli olmayan ajanslara giderken bir kez daha düşünmeleri gerektiğini söyleyebilirim.

Ajans sahiplerinin de sektörde ayrıcalıklı, sevilen, saygı duyula,n hatrı sayılır kişiler olmasına önem vermeliler.

Ve lütfen takipte kalsınlar, fotoğraf yenileme kendilerini hatırlatma ve eğitimlerinde zaman ayırmalarını dilerim.

 

© Berna Ergin Ajans
FACEBOOK
TWITTER