TELEVİZYON PROGRAMLARI İLE HALKIN BEĞENİSİNİ KAZANAN BERNA ERGİN YEPYENİ YÜZLERİ YAYINCILIKLA TANIŞTIRIYOR.

berna ergin

SAYISIZ ÜNLÜ İSİMLE YAPMIŞ OLDUĞU ORGANİZASYON, BELGESEL,DİZİ,SİNEMA ,REKLAM PROJELERİNDE AYNI SAHNE VE SET ORTAMINI YAŞAYAN AJANS YETKİLİSİ, YEPYENİ İSİMLERİ MEDYA SEKTÖRÜNE TAŞIYOR.

 

“AJANSIMIZDA MESLEK SAHİBİ VE ÖĞRENCİ HER YAŞTAN ÜYEMİZ VAR” DİYEN BERNA ERGİN  İŞ ADAMI,EMNİYET MENSUBU,YOGA EĞİTMENİ,KİŞİSEL GELİŞİM

UZMANI,DOKTOR,HEMŞİRE,GAYRİMENKUL DANIŞMANI GİBİ MESLEKLERDEN OLAN KİŞİLERİN ÖĞRENCİLERİN DE PEK ÇOK PROJEDE REPLİKSİZ GÖRÜNEREK BAŞARILI İŞLERDE YER ALABİLDİĞİNİ GÖSTERİYOR.

İNŞAAT, GIDA, ENERJİ, MERMER , SAĞLIK GİBİ PEK ÇOK SEKTÖRÜN İMAJ TANITIM VE REKLAM FİLMLERİNDE HALKLTAN YÜZLERİN GÖRÜNTÜLENDİĞİ PROJELERDE İZMİR VE ÇEVRESİNDE İLK AKLA GELEN CAST AJANSI PEK ÇOK REKLAM AJANSINA , FİRMA VE YÖNETMENLERE ÇÖZÜM ORTAĞI OLUYOR.

İZMİR KARŞIYAKA BOSTANLI’DA GÜVENİLİR AİLE AJANSI OLARAK CAST EKİBİNDE SEÇİCİ OLAN AJANS BUTİK ÇALIŞMALARDA KENDİNİ GÖSTERİYOR.

 

KENDİSİ İLE SON ZAMANLARDA EN ÇOK KONUŞULAN PEK ÇOK KİŞİNİN BİLMEDİĞİ FGR NEDİR, TÜRKİYEDE BU İŞİN HAKKI VERİLİYOR MU SORULARINA YANIT ARADIK. İŞTE RÖPORTAJIMIZ….

 

  • ·         Ajanslardaki cast profilinin bir kısmını da figüranlar oluşturuyor. Figüranlığın tanımı nedir? Şu an Türkiye’de figüranlık yapan tahmini kaç kişi var? Sizin ajansınızda bu sayı nedir?

Figuran dediğimiz diyalogsuz oyunculuğu herkesin yapabileceğini düşünüyoruz. Disiplinli, çalışma yerine saatinde gelebilecek güvenilir ve genç yaşlı herkesin iş olarak benimsediği ya da ek gelir olarak gördüğü, boş vakitlerini sosyal ortamlarda değerlendirmek isteyen, set ortamını görmek bilmek isteyen herkesi katıldığı ortamlar sunuyoruz. FGR olarak adlandırdığımız bu kişiler, bazen bir reklam çekimi, bazen bir sinema filminde bir sahnede kalabalık görüntü yaratacak kişiler olabildiği gibi düğün sahnesi cenaze ortamın doğallığını sağlayan halktan yüzlerin olduğu karelerdir.

Türkiyede bu işi artık hemen hemen herkes yapıyor. Pek çok tv programı, sinema,dizi reklam çekimlerini göz önünde bulundurursak her an her yerde bir set ekibiyle karşılaşmak olası. Kimisi bizim gibi ajanslardan profesyonel şartlarda ücretli götürülüyor.Çekim yerine gidiş geliş, yemek veriliyor. Doğru olan bu çünkü biz herkesle önkonuşma yapıyor, set ortamına hazırlıyoruz üstelik zamanla yarışan teknik ekibe faydalı olan  bekleyen zamanı geldiğinde nerde durması ne yapması gerektiği bilen bir ekibi yönetebilecek ajans yetkilisi işleri kolaylaştırdığı gibi stressiz çözüme kavuşturuyor. Kimi zaman da çekim yerinde etraftan da ücretsiz isteyen kişiler kullanılabiliyor.

Bizim ajansımızda gecen hafta 60 kişilik bir cast ekibi kullandık mesela Viral reklam çekimleri için bir mekanda, belli başlı görevler verildi fgr oyuncularımıza. Kimisi türk bayrağı salladı, kimisi kahvesini içti, iki saat boyunca çekim saatinde oturan kalabalık bir ortam yarattık.

Bazen 300 kişi bile istenebiliyor, bazen 20 kişi Bizim ajansımızda kayıtlı ailelerimizin sayısı yaklaşık beşyüz kişi. Binlere varan rakamların isteneceği projeleri de sabırsızlıkla bekliyoruz. Çünkü bu potansiyel İzmir’de var ve meraklı istekli ailelerimizle sayıyı artırabiliyoruz.

·         Ajansınızda figüran olanların profilini anlatabilir misiniz? İçlerinde oyunculuk eğitimi almış olanlar var mı?

FGR oyuncularımız her yaş, boy ve kiloda farklı görünümlerde olabiliyor.Kıvırcık saçlı, çok kilolu, kızıl saçlı, masum yüzlü gibi isteklere göre yönlendirmeler yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde kel bir erkek ve çok kilolu bir bayan ile hastane reklam tanıtım filmi çektik mesela. DİYALOG yoktu, sadece göründüler. Bu alanda ilerlemek isteyenlerine eğitimler veriyoruz. Yardımcı oyuncu diyaloglu oyuncu hatta başrol olmak isteyen azimli gençlerimize her Pazar ajansımızda ünlü başarılı bu sektörde duayen isimlerden ödüllü yönetmen ve eğitimcilerden atölye çalışmaları yapıyoruz.

  • ·         Figüran olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor? Bunun belli başlı kuralları ya da kriterleri var mı?

En çok önemsediğimiz güvenilir olmaları. Düşünsenize tüm teknik ekip, yönetmen kameramanlar sanat yönetmeni emekçi pek çok kişi sette oyuncuları hazır halde bulmak ister. Fgr ekibimizi oluştururken,  randevu saatine zamanında gelecek, bizlere ve kendisine saygısı olan sözünün eri kişilerden kurmaya özen gösteriyoruz. Kurallar ve kriterler sabırlı olmaları çünkü uzun saatler beklemek durumundalar.

  • ·         Figüranların günlük ücreti nedir? Ortalama kaç saat çalışıyorlar ve ekranda görünme süreleri genelde ne oluyor? Bir figüran ayda kaç projede yer alıyor?

Figüranlara çalışma saatlerine göre 50/250 tl arası ücret veriyoruz. Ortalama yarım gün, bazen tam gün kimi zaman da birkaç saat  sürebiliyor. Ekranda görünme süreleri bazen 1 saniye bazen 15 saniye bazen bir dakika projeye göre değişiyor.

  • ·         Ajansa kayıtlı olan çoğu kişi bir gün başrol ya önemli bir karakteri canlandırma hayali kuruyor ancak önemli bir kısmı da figüranlıktan öteye gidemiyor. İnsanlara uzun zaman figüranlık yaptıran motivasyon nedir? Görüşmeye gelenler en çok hangi cümleyi kuruyor buna dair?

Ajansımızı ziyaret eden kişiler genelde kendi çalışma ortamlarından sıkılmış sosyallik arayan kişiler olabildiği gibi işsiz hiçbirşey yapmayan arada bu tür projelerde nefes almak hayata mola vermek farklı pencerelerden dünyaya bakmak isteyenler olabiliyor. Bu işi benimseyen eğitimini alan iletişim lisesi öğrencileri ve üniversitede tv sinema güzel sanatlar okuyup bu doğrultuda sektörde yer almak bilinçlenmek öğrenmek isteyen geleceğe dair umutları olanlar da var. Kişileri pozitif yönde ilerlemelerini sağlamak adına elimizden geleni yapıyoruz. İsteğe göre öncelikli sahne sanat seçimlerini soruyoruz. Sunucu, model ya da oyuncu olarak olanak sahne ve set ortamı sunuyoruz.

 

En büyük motivasyon “umut”… Sektörümüz sürprizlerle dolu. Kayıt için gelen kişinin yanındaki arkadaşı hiç aklında yokken başrol olabiliyor. Bunun bir örneğini torunlarını getiren anneannemizi reklam filminde başrol olarak kullandığımızda deneyimledik. Daha pek çok örnek var.

Görüşmeye gelenler bazen güzel bir anı olsun yeter diyor, kimisi de çok ünlü olmak bu sektörden para kazanacak kadar yetenekli olduğunu düşünüyor azimle dilediği noktaya gelmek adına basamakları yavaş çıkmayı tercih ediyor. . Çok güzel elleri, dişleri, yüzü olan ya da pek çok yabancı dile spora yatkın gerçekten çok başarılı yepyeni yüzler de özellikle İzmirimizden çıkıyor.

  • ·         Türkiye’yi figüranlık üzerinden Avrupa ya da ABD ile karşılaştırdığınızda nasıl bir tablo çıkıyor karşımıza? Figüranlık nasıl olmalı, ülkemizde “gerçek” figüranlar var mı?

Türkiye henüz yolun çok başında Kıyaslama yaptığınızda ilk bütçe çıkıyor karşınıza. Dev projelerin fgr oyuncuları da kaliteli oluyor elbet. Ülkemizde gerçek figüranlar yok değil sayısı her geçen gün artıyor. Değerleri bilinirse daha da artar. Cem Yılmaz eşkıya filminde fgr oynuyor asker rolünde sinema filminin ilk sahnelerinde ne de güzel özetliyor aslında o ruhu…

  • ·         Şimdiye kadar en çok figüran gönderdiğiniz iş hangisi oldu? Bu anlamda Türkiye’de bol figüran kullanan projeler hangileri?

Türkiyede bol fgr kullanımı genelde sinema filmlerinde oluyor. Fetih 1453 gibi yapımlar mesela savaş sahneleri, dönem filmleri…

2015 yılı Çanakkale zaferini çektiğimiz projemizde yüzlerce genç erkek oynadı. Savaş sahneleri 3 gece sürdü ve 15 / 35 yaş arası fgr cast verdik. İstanbul Devlet Tiyatrolarının tüm Türkiye genelinde sahne arkasında canlandırma yaptık.

İzmir ve çevresinde çekilen dizi ve filmler için düğün sahnesi gibi çok kalabalık görüntüler için de oyuncularımızı yönlendiriyoruz. Murat Boz Büşra Pekin Hadi İnşallah filmi İzmirde çekildi ve oldukça fgr kullanıldı mesela. Balık Güzeldir adlı kamu spotu 45 saniyelik bir reklam filminde 50 kişilik ekibiz oynadı.

Belgesel,klip,tv program,dizi,sinema,reklam,tanıtım motivasyonfilmleri, viral reklamlar,sosyal mecra tv internet ve yazılı görsel basın için aranan fgr ve model ihtiyacını karşılamaya profesyonel anlamda sürdürmeye devam ederken  gönlümüz bu işe emek veren herkese yeni kapılar açmak.

Bu aralar var mı bir çalışmanız?

Yaklaşık 150 kişilik bir cast ekibimiz yeni yıl öncesi rollerine hazırlanıyor. Antik kent, müze, spor site gibi sahnelerin yer aldığı bir imaj filmi ile giriyoruz 2016 yılına. Viral reklamların çok gündemde olması fgr sayımızı artırma kararı almamıza yol açtı. Herkes bize başvuru yapabilir. Mail olarak fotograflarını ve iletişim bilgilerini yollasınlar uygun projeler için kendileri ile irtibata geçiyoruz. Mail adresimiz info@bernaerginajans.com

 

 

 

© Berna Ergin Ajans
FACEBOOK
TWITTER