Şöhret Olmanın Basit Yolları…

Artık Şöhret Olma Dünyasında Hepimiz Nasibimizi Alıyoruz.

Ün Rüzgara benzer, her zaman aynı yöne doğru esmez. Dante Alighieri

Şan ve şöhret bu iki ihtiras ihtiyarlık nedir bilmez. Plutarch

İyi bir şöhret sahibi olmanız, sizin için bir pasaporttur. Balzac.

Şöhret ancak küçük dozlarla alındığında faydalı bir zehirdir. Balzac

Büyük ün geç gelir. L. CAMOES

İnsan ne kadar yükselirse, gönlü o kadar alçalmalıdır. Deniş Diderot

Ben ne zaman ünlü olacağım ! Ünlü olursam daha çok para kazanırım! Marka yüzü olmam an meselesi! Cast Ajansa kayıt oldum,teklif bekliyorum en çok duyduğumuz kelimeler öyle değil mi ?

Ünlü isimlerin bu konu ile ilgili de sözleri var , birkaçını yukarıda sizlerle paylastık. Varoluşumuz, varolma görtergemiz, toplumsal varolma mücadelemiz, bakış açılarımız herkesin söyleyecek lafı, tecrübeleri var elbette. Görsel sanatlara yatkınlığı olan ve güzelliğini yeteneklerini, farklarını ortaya koymak isteyen herkese açık, çok pencereli bir sektör Medya. Gerek tv programları, gerekse yazılı basın pek çok masaüstü yayıncılık, bilboard, tanıtım filmleri, kişisel ya da kurumsal markaların vazgeçilmezi. Ünlü bir doktorun da , markasını tanıtmak isteyenlerin de ünlü blogger ya da instagram fenomenleri ile para karşılığı reklam vermek istemesi de cabası.

Gelelim sinema sektörüne,

Türk sineması son günlerde yükselişte, gün geçmiyor ki yeni bir proje geliyor. Büyük ilgi gören filmlerin çekim yerleri Ege köyleri ve İzmir tercih edilmesi bizleri ve şehrimizde tam, yarı profesyonel oyuncu ve yeni yuz adayları heyecanlandırıyor. Oyuncu seçimleri nasıl yapılıyor, o isimler yüzlerce oyuncu arasından nasıl seçiliyor dersiniz?

Cast ajansı kavramını İzmir merkezli yürüten , birçok set tecrübesi kazanmak ve oyuncu olmak isteyenlerin kaderini değiştiren sektörümüz, medyaya açılan yüzünüz sloganı ile Berna Ergin Ajans’ta kısa film, dizi , sinema, katalog, tanıtım filmi projelerinde yer alma fırsatı sunuyor.

Yıllar içinde oyuncularınızın deneme çekimlerinde başarılı olamama nedenleri üzerinde düşündüğünüzde onların bizlerden, bizim onlardan neler beklediğimizi de tespit etmeye başladım.

Yıllar içinde birçok oyuncu, müzisyen, sunucu, manken adayıyla yollarımız kesişiyor, bugünün birçok ünlü simalarının ilk zamanlarına tanık oluyorsunuz. Demet Akalın, Saba Tümer, Zahide Yetiş ve daha pek çok isimle beraber çalışmış, proje bazlı bir araya gelinmiş ve öncesi sonrası yapabilme tecrübenizde oluşuyor. En çok dikkat ettiğim belirgin farklar. Öncelik hırs ve istemek başarı zaten geliyor.

Son birkaç yıldır oyunculuk yapmak isteyen gençlerde daha fazla hırs görüyorum, bu iyi bir şey. Daha çok öğrenmeye hevesliler. Durmak bilmeyen bir aşkla çalışıyorlar. Çok şükür oyunculuğun önemini kavradılar. Okumanın önemini akıl ve ilmi kullanmaya başladılar. Bu çok sevindirici. Daha önceleri eğitim almanın önemini bilmeyen, sadece güzel oldukları için rol verilen kişilerin ortada zaman içerisinde kendi kendilerini yok ettiklerini gördük. Oyunculuk eğitiminin en temel hedefi seni kalıcı, renkli ve her daim, yaş ilerlese bile kariyerinde hep yukarıya doğru tırmandıracak bir noktaya taşımaktır. Oyunculukta eğitim bitmez.Berna Ergin Ajansa gelerek kayıt olan ve anında sabırsızlanarak proje bekleyenlerin akışta olmalarını yazmak istedim bu hafta.

Lütfen “Akışa güvenin!”

Sektörümüzde en sık yapılan hata, akışa güvenmemek. Teslim olamıyoruz. Beklemek,sabretmek yok. Ama eleştirmiyorum çünkü ben de öyleyim ve en doğal hakkımız bu ancak en zor öğrenileni de bu. Bundan önce öğrenmen gereken birçok şeyi iyice öğrenmeden varılamayacak bir nokta. Seçimler çok önemli. Oyunculukta bir karaktere yön vermek tıpkı hayat gibi. Farkındalık önemli. Seçimlerimize, amaçlarımıza bağlı. “Ama” olmamalı. “Ama”dan sonra gelen her cümle hayatımızdaki patinajlarımız. Eğer bir cümleye ama ile başlıyorsak sonra ne dediğimize durup bakalım işte onlar hala orada saydığımız noktalarımız.

Sosyal medya üzerinden gelen resimler çok amatör olduğundan ve sosyal medya adı üzerinde sosyal olunacak yer, iş düşünülecek, konuşulacak yer olmadığından ajansa davet edip yakından tanımak istiyoruz. Profesyonel makyaj ve çekimlerin ardından, hazırlanan oyuncu tanıtım kartlarını web sayfamızda vitrine çıkarıyoruz. Bu bilgiler ve görseller senin kartvizitin gibi. Olmaz ise olmaz. Bir yönetmen bir yapımcı bir cast direktörü için senin oyunculuğuna dair bilgi edinebileceği yegane şey.

2017 Türkiyesinde zincirleme zorlu, sıkıntılı bir dönemler yaşıyoruz, iptaller ve reklam verenlerin ertelemesi , bu coğrafyada yaşayan oyuncuları da etkiliyor.

Evet beklemek zor bir süreç. Fakat unutmayalım ki ışığımızı yaydığımız bir iş yapıyoruz.Kendimizi ekşitmeden, düşmeden hep mücadeleye devam ederek. Bunu korumamız lazım. Bana en çok sorulan sorulardan biri bu, nasıl? Oyuncu olarak oynadığın rollerle, hayattaki duruşunla zaten bir çok insana ilham oluyorsun. Dolayısıyla buna devam etmelisin. İster bir sezon içerisinde rol al, ister alma daha çok kişiye ilham olacak işler yapmalısın. Sosyal faaliyetlerde, sosyal yardım kuruluşları ile çalışmalısın.Kalbinle buluştukça, içinin sesini duymaya devam ettikçe bu kapılar kendiliğinden açılıyor. Kanımca en çok çocuklarla gençlerle ilgili bir şeyler yapmak bunu sağlıyor. Işık yaydıkça dünya güzelleşecek.Yol basit. Hedef belirledikten sonra o hedefte ilerler isen seni kimse yıldıramaz mutlak ama mutlaka başarırsın. “Oyunculuk kendimizi tanımamıza yol açan eşsiz bir araç.”

Kaynak: Şöhret Olmanın Basit Yolları – Berna Ergin / Ajans Perisi

© Berna Ergin Ajans
FACEBOOK
TWITTER