LÜTFEN EGONUZU EVDE BIRAKIN… – Berna Ergin / Ajans Perisi

LÜTFEN EGONUZU EVDE BIRAKIN…

AJANSIMIZA UYUMLU BİR KİŞİ OLARAK GELİN

VE HATTA SİZİ YOLLAYACAĞIMIZ FİLM YAPIM ŞİRKETLERİ İLE

YA DA FİRMA YETKİLİSİ, YAPIMCI ve  YÖNETMENLER İLE RAHATSIZ EDECEK

BİR EGO ORTAYA KOYMAYIN….

Ajansımıza gelen gerek profesyonel gerekse yeni yüz oyuncu ve modellerimize  söylediğim önemli bir konu, Ego….

Lütfen stüdyoya girmeden önce egonuzu bir kıyafet gibi çıkarıp kapının önüne koyun. Lütfen uyumlu ve yapıcı bir kişi olarak gelin.

Kişilerin ve rol vereceğimiz oyuncularımızın  egoları görmek istediğimiz karaktere oyuncuları çok uzaklaştırmaktadır. Bu da çok büyük bir zaman kaybı.

En önemli unsurlardan birisi de deneme çekimlerinde  sahneyi oynarken performansınız beğenilmek ve kabul edilmek üzerine kurulu olmamalı eğer  bununla fazla meşgul olursanız otomatikman güvensizliğinizi gözler önüne serer.

Profesyonel ve kibar olun .

Ego kişisel kimliğimiz, kişinin tamamı, kendisidir.

Benmerkezci olmak ve  bencil olmaktır.

Aşırı derecede ego merkezli olanlar, anormal özsaygı diye nitelendirdiğimiz egomanya kendinden bahsetme alışkanlığı, sadece kendini düşünme ve genel olarak çok fazla özsaygı ile hareket etmektir.

Hayran olduğunuz ya da yeteneğini en çok beğendiğiniz o muhteşem oyuncuların tümü, bir prodüksiyona dahil oldukları her anda kendilerinden şüphe etmektedirler.Değerli profesyonel oyuncularımızdan elli yıllık sahne tecrübesi olan Sayın  Mehmet Gülerbaşlı hocamızın da derslerinde belirttiği ve örnek olduğu üzere egosuz olmak size kazandırır. Egolu olmak ise kaybettirir.

Tanıdığım pek çok değerli isim son derece egosuz iken ben yeni bu işlere başlayıp asla fgr ya da yardımcı oyuncu olmam diyenleri anlamakta güçlük çekiyorum, dünyayı ben yarattım havalarında bir dönem gezindiğini söyledi gecenlerde Serdar Ortaç ilk zamanlar besteleri milyonlarca sattığı albümleri ile son derece egoluyken Allah bana bir hastalık verdi, mücadele ediyorum benim sizlerden ne farkım var ki Ben de insanım ve yaşam mücadelesi veriyorum derken büyük alkış topladı yaptığı tv programında.Yarışmada yer alan genç egolu pavarotti lakaplı gence yaşam dersi vermek miydi niyeti bilinmez ancak benim de duygularıma terüman oldu.

İzlediğiniz yabancı ya da yerli, oyunculuklarına bayıldığınız o müthiş oyuncuların tümünün insan davranışına yönelik kendiliğinden gelen bir ilgileri ve merakları bulunmaktadır.

Hepsi kendi içlerine dönmeyi, travmaları ile yüzleşmeyi, hayatına bakmayı, gerektiğinde bunu cebinden çıkarmayı bilir. Kendi ile yüzleşir ve en önemlisi kendisini çok sever. Bir çoğu düzenli olarak kendine yatırım yapar, spor yoga kişisel gelişim gibi ve ışıkları hep parlar.

“Ben Star olacağım” veya “Sinema filmlerinde, diziler de, sahnede  fırtına gibi eseceğim” gibi ifadeler kullanan biri geldiğinde ödüm kopuyor,hayal kırıklığına uğraması an meselesi diye.

Elbette, oyuncu olarak, verecek değerli bir şeyiniz olduğuna inanmalı ve ümit etmelisiniz. Ayrıca, öğrenme sürecine devam etmeye de açık olmak zorundasınız ve tüm kalbiniz ve ruhunuzla oyuncu olmak istemelisiniz; dünyada başka hiçbir şey size anlam ifade etmemelidir. Ayrıca, yürekten bildiğiniz gibi başarı için çabalamak zorlu bir yoldur ve her zaman oraya varamama ihtimali bulunmaktadır. Bununla birlikte, azmetmeli ve işinizi mükemmelleştirmeye devam etmelisiniz; oyunculuk yapmak ve sizi mutlu eden ve canlı heyecanlı hissettiren şeyleri öğrenmek ve yapmak için yerel tiyatrolarda ve hatta çok çok çok uzaklardaki tiyatrolarda küçük roller için ağ kurmalı ve seçmelere katılmalısınız.

Ama lütfen ilk başta da belirttiğim gibi egolarınızı bırakın artık…

Kaynak: LÜTFEN EGONUZU EVDE BIRAKIN… – Berna Ergin / Ajans Perisi

© Berna Ergin Ajans
FACEBOOK
TWITTER