GÜVENİLİR OLMAK…

Geçtiğimiz günlerde bir gazetenin muhabiri ajansımız ve projelerimiz üzerine röportaj yapmak istediğini, İzmirin başarılı iş kadınları köşesinde özel hayatım ve gençlerin hayallerini süsleyen mesleğimizle alakalı soruları oldugunu iletti. Çok fazla röportaj vermeyen biri olarak öncelikle soruları görmek istedim ve her şeyin gerçekten güven üzerine kurulu olduğunu bir kez daha anladım.
İlk dikkatimi çeken soru Aileler cast ajanslarına önyargılı olduğu halde, siz Ege’de ve İzmirde “ailelerin ajansı” olarak marka oldunuz, bunu nasıl başardınız? 
Normal olması gereken bu guven ortamı nasıl oluyor da bir meziyet ve başarı algısı yaratıyordu diye düşünürken buldum kendimi. Her meslekte olduğu gibi bizim sektörümüzde de vicdanlarını rafa kaldıran kişilere rastlamak mümkün elbette.
“Güven vermek, dağları aşmaktan daha zordur “

Güven, insan hayatını perçinleyen, dürüstlüğünü, iyi niyetli olmayı ve itimadı ortaya çıkarır. Güvenilir olmak biraz da  insanların karakter yapıları ile alakalı olan bir şeydir. Ailede, işte, yönetimde, her yerde aslolandır.
İş hayatında güvene dayalı ilişkiler kurmak, kendine ve başkalarına güven duymak ve güvenilir bir kişi olmak başarının temel anahtarlarından biridir.

Güven duygusu kolay kazanılmaz ve eyleme dönüşmesi çoğu kez uzun zaman alır, başkalarının güvenini kazanmak ve bu güven duygusunu korumak gerçekten emek ve zaman harcanmasını gerektiren bir süreçtir.
Tüm hayatını ekran önünde ve medyada geçiren biri olarak öncelikle kendime olan güvenim sanırım bizleri güvenilir kılan.

Güvenin kendine güvenmek, başkalarına güvenmek ve güvenilir olmak şeklinde ifade edebileceğimiz üç boyutu vardır.

Bu üç boyut bağlantılıdır ve birbirlerini etkiler. Üç boyutun bir arada ve dengeli olması gerekir. Güven, bir insanın kontrolü dışındaki olaylardan zarar görmesini önleyen veya olumsuz etkilerini azaltan bir süreçtir.

Korkunun yeni korkuları beslemesi gibi güven duygusu da güveni artırır ve güven insanı tekrar denge ve kontrol noktasına getirir, iletişim ve ilişki süreçlerinin işlemesini kolaylaştırır, olumlu duyguları, sağlıklı ilişkileri ve huzurlu bir ortamı besler.

Ajansımızın butik çalışmasının önemi güvenebileceğimiz kişilerle yol almamızdan geçmektedir. Siz kendinize güvenin, paylaşarak çoğalalım…

Kaynak: GÜVENİLİR OLMAK… – Berna Ergin / Ajans Perisi

© Berna Ergin Ajans
FACEBOOK
TWITTER