DOĞAÇLAMA HAYAL GÜCÜNÜ KENDİNİ KEŞFETMEKTİR…Kaynak: DOĞAÇLAMA HAYAL GÜCÜNÜ KENDİNİ KEŞFETMEKTİR… – Berna Ergin / Ajans Perisi

GELİN BERABER YARATALIM KENDİMİZİ BAŞTAN…
HAYAL ETTİĞİN KADAR VARSIN DERLERDİ ÇOCUKKEN VE SONSUZDU YARATICILIKTI DÜŞLERİMİZ, ŞİMDİLERDE TEMBELLİK SORUMLULUK KENDİNİ TEKRAR ETME İŞ VE ÖZEL YAŞANTIMIZDA BİZİ BU EĞİTİMLERE YÖNLENDİRİYOR.
Doğaçlamanın önemi hayatımızın her alanında karşımıza çıktığı için bizde bernaerginajans olarak her Pazar eğitimlerimizde Doğaçlama Tiyatro yaparak ardından kısa film cekiyoruz. Öğrenci ve oyuncu adaylarımızın her birinin performans ve bilgilerinin tecrübelere açık hal almasını gözlemlemek ayrı heyecan verici kısmı.
Gün gelir, her an sizden acil bir denem çekimi doğaçlama kendinizi ifade etmenizi istersek bunu en profesyonel şekli ile nasıl gercekleştirebilirsiniz öğreniyor, uygulamalı derslerimizde setlere hazırlıyoruz.

000.jpg
Google; Doğaçlama deyince,
Hiç hazırlanmadan, birdenbire ve içine doğduğu gibi söyleme biçimi.
Bir metne dayanmadan, içe doğduğu gibi konuşma ve oynama.
Eş anlamlısı:
tuluat
Olan kavram pek çok alanda karşımıza çıkıyor.

++-002.jpg

Müzik-Dans Terimi Olarak Doğaçlama: 
Müziğin o anda yaratılması. İçten geldiği gibi çalma. Improvisation (Fr.).
(Dans) Dansçının kimi zaman koreografi gereği, kimi zaman herhangi bir koreografiye bağlı kalmaksızın, önceden belirlenmemiş biçimde, gösterim ya da prova esnasında gerçekleştirdiği dans performansı.

markacity.jpg
Sunuculuk-Televizyonculuk Terimi Olarak Doğaçlama: 
Belirli bir metne bağlı ya da metne bağlı kalmadan, aşamaları önceden belirlenmemiş biçimde seslendirmeyi ya da prova esnasında gerçekleştirilen duruma uygun bir sesle canlandırma performansı.
Hayal ettiğinizi gerçeğe aktarma ve ketlerinizden kurtulma noktasıdır.
Doğaçlama her bireyin yaşamıdır. 5 dakika sonrasını bilemediğin gibi plan da kuramazsın kendiliğinden gelişir. Doğaçlama hayatımı pratik bir biçimde ifade etmeyi kendimi ve diğer insanları anlayıp daha iyi ifade etmemi onlara uyum sağlamamı farklı yollarla aynı anlamı görmemi ve yansıtmamı sağlar
Doğaçlama sadece bir tiyatro alanı değil , adeta bir kişisel gelişim atölyesi.
Hızlı düşünme,adaptasyon, gözlem, dikkat,problem çözebilme gibi becerileri geliştiriyor.
Doğaçlama  tiyatro, tiyatronun serbest bölgesi gibidir.  Metinle, mekanla, dekorla, kostüm ya da makyajla münasebetinden çok, seyircinin fikriyle ve kendisiyle ilişkide olan bir tiyatro. Düşünün bir kere her yer sahne herkes oyuncu hatta seyirci bile.

Belki de bir yol öyküsü ama otobanda gitmek değil ya da bildiğimiz sokaklarda yürümek değil
Doğaçlama daha çok ofroad arac kullanmak gibi dağ tepe demeden bazen nereye gideceğini bilmeden direk acı çekmek gülmek eğlenmek üretmek ve bunların hepsini en güzel yol arkadasın olan seyirciyle beraber yapmak gibi bir şey.
Kaynak: DOĞAÇLAMA HAYAL GÜCÜNÜ KENDİNİ KEŞFETMEKTİR… – Berna Ergin / Ajans Perisi

© Berna Ergin Ajans
FACEBOOK
TWITTER