CAST AJANSLARINA NEDEN GİTMELİSİNİZ?

Çünkü medyada doğallık önemlidir. Halktan farklı ve özel yüzleri görürsünüz reklam filmlerinde.  Peki siz neden o proje için aranılan yüz olmayasınız ?  İster sportmen, ister doktor, ister işadamı, ister yoga eğitmeni olun ya da tercüman, sunucu, kuaför, muhasebeci olun hiç fark etmez. İster alaylı olun, ister eğitimli bu işlere gönül vermeniz yeterli.

Her yaştan ve farklı ten saç renginden yeteneklere ihtiyaç var bu sektörde.Yabancı dil bilen , paten yapan, rüzgar sörfü yapan, ata binen, piyano çalan biri de olsanız , hiçbir yeteneğiniz olmasa da bu sektörde size mutlaka ihtiyaç vardır. Yıllardır deneyimlediğim bu. Torunlarını getiren anneannemize de, kaslı vücut yapmış bir kişiye de , çok zayıf ya da aşırı kilolu olanlara da iş çıkıyor. Bir saç ekim merkezinin tanıtım filminde kel bir erkek istiyor mesela yönetmenimiz. Benden olmaz, yaşım ilerledi ya da ben çok kiloluyum, engelliyim diyen herkes oynadı bizim projelerimizde.

Oyunculuk ve yeni yüz kategorisinde başvuru yapmak istiyorsunuz ama işe nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu yazı tam size göre…

MEDYA Ege ‘ye bu şansı verdiği için teşekkür ediyorum. Merak edilenleri bu köşemizde yanıtlamaya, kafalardaki ön yargıları atmaya yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle araştırdığınız ve çalışmalarını beğendiğiniz şehrinizde olan bir ajansa, internetten online bir başvuru yapıyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Otellerde alınan kayıtlar  ve bir projemiz için beğenilen on kişiden biri sizsiniz cümleleri.N e yazık ki her sektöre olduğu gibi, bizim işimizi baltalayan kişiler de çıkabiliyor. Vergi levhası ile adresinin belli olması ve ajans yetkililerinin bir backroundunun olması çok önemli. Yıllarını bu sektöre vererek çevre edinmiş saygı ve sevgi duyulan geçmişi olan ve size bir şeyler katacağına inandığınız kişi ve kuruluşlarla yol arkadaşlığı yapmalısınız.

Çok hassas bir konu da  kayıt olunacak ajansa verilen para mevzusu…

Çok yüksek olmamakla birlikte belli bir miktar verilebilir. Showreel ve fotoğraf çekimleri için hiç tecrübesi olmayanlar para vermek durumunda kalıyor. Oyunculuk tanıtım kartları hazırlanacak ki seçecek olan yapım şirketi baktığı anda kişinin adını yaşını mesleğini bir kere defotoğraf ve bilgileri ile  görecek.  Profesyonel oyuncuların ise zaten ellerinde daha önce aldıkları rolleri gösterebildikleri video ve profesyonel fotoğraf sunumları olduğu ve bu işi meslek olarak yaptıkları için gerek duyulmuyor.

Önyargı şu ! Ajanslar para tuzağı…Kıyafet alırken bile mağazaları gezer, kendi tarzımıza en yakın yerden alışveriş yaparız. Öncelikle kişinin kendisini çok iyi tanıması gereklidir. Kayıt yaptıracağı çocuğu ise onun yeteneklerinin, görsel sanatlara ilgisinin olup olmadığını bilmesi duyarlılığı ile randevu alarak gitmeli, vakit çalmamalıdır.

Takdir edersiniz ki herkesi zamanı çok kıymetli. Sizi bekleyen, dinleyen, sorularınızı yanıtlayan ve ihtiyacınız olan kişiye özel sunumlarınızı hazırlayan ajanslarda sizi  kazıklamak istemiyor. Dişçiye gidiyor, dolgu yaptırmanız karşılığında muayene eden doktorunuza nasıl emeğinin karşılığını veriyorsanız, ajans çalışanlarından da bedava sizin için menejerlik yapmasını bekleyemezsiniz. Kaldı ki biz ajansımızda yıllarca ücretsiz fotoğraf yeniliyor, kişilerin profillerine uygun güncel oyuncu ve model kadromuz şeklinde pr’larını yapıyoruz. Sisteme giriş kaydını gerçekleştiren ister öğrenci olsun ister çalışan hayatına devam ederken bir telefon ile özel bir markanın yüzü olarak seçildiği haberini alması an meselesi.

Eğitimin ve öğrenmenin ne yaşı var ne de finali…

Eğitim konusuna gelince;  daha çok kişinin tercihine kalmış bir olay,  bana göre konservatuar şart değil. Tanıdığım, bildiğim birçok konservatuarlı arkadaşım piyasada işsiz güçsüz gezmekteler. Bence bu işler kişinin kendine yaptığı yatırım ve aldığı eğitimin kalitesine bakıyor.Bir diğer önemli kısım ise kişinin gerek seçmelerde gerekse canlı olarak gösterdiği performans yani olay kişide bitiyor. Kısacası öğrenmeye hep aç biri olur,ajansınızın verdiği  kamera önü oyunculuk eğitimlerine katılır, sosyal medyadan da sektöre dair her şeyi takip ederseniz eğitim almayı sürekli sürdürdüğünüze tanık olursunuz. Kendini daha iyi tanımanın en verimli yolu.

AJANS  çekimine katılırken, insanların üzerinde bıraktığınız ilk izlenim çok önemli.

Vitrine çıkacağınız, iş alacağınız,  kayıt olduğunuz an ki ilk çekilen fotoğraflarınız çok önemli .Peki işi aldınız,ajansınız aradı,yapım firmasına  deneme çekimine nasıl gidiyorsunuz? Yönetmeninizin karşısında ne kadar özenlisiniz? Aslında sizden beklenen bir galaya veya bir düğüne gider gibi hazırlanmanız değil, fakat özenli olmanız. Her zaman gardrobunuzda hazır, deneme çekimlerinde rahat hissettiğiniz kıyafetlerinizi bulundurabilirsiniz. Size yakışan, kimbilir şans getirdiğine inandığınız bir kıyafetiniz olabilir mesela. Deneme çekimlerinin yapıldığı stüdyoların fon duvarlarının hemen hepsi aynı renk; beyaz,gri ve tonları. Her zaman bembeyaz bir gömlek ya da siyah tişört hayat kurtarıyor.Üzerinize giydiğiniz kıyafet düz renk; çizgisiz ve desensiz olmalı. Asla bir yazı,logo,amblem bulunmamalı. Genel de deneme çekimi esnasında oyunların yakın alındığını unutmayın.Askılı bluz ve  aşırı dekoltelerden kaçının. En  sade doğal haliniz ile gidin. Aşırı makyaj ve takı uygun değildir.

Görüntü de ilgi odağı siz olmalısınız; aksesuarlarınız değil.

Hiç unutmuyorum ilk canlı yayınıma girmeden önce yönetmenim “Oya Tüzün” boğazlı kazağımı çıkarmamı söylemişti,izleyice olan saygımı kazandıran menekşe gözlü kadın, adın geçmişken seni çok seviyorum demeliyim. Ve burada bu satırları okuyan

sen “ başvurunu bekliyor olacağım. 2 fotoğraf ve iletişim bilgilerinizi info@bernaerginajans.com mail atabilirsiniz.

Berna ERGİN

Kaynak: CAST AJANSLARINA NEDEN GİTMELİSİNİZ? – Berna Ergin / Ajans Perisi

© Berna Ergin Ajans
FACEBOOK
TWITTER